Jdi na obsah Jdi na menu
 


HAWKINS, Paula - Dívka ve vlaku

5. 12. 2015

Rachel,Megan a Anna jsou tři ženy, zdánlivě spolu nemajíce nic společného. Příběh je vyprávěn z pohledu těchto tří žen na shodnou situaci a proto i jednotlivé kapitolu jsou pouze označeny jménem vypravěčky a poté datumem.
Rachel je alkoholička. Každý den jezdí vlakem na okraj Londýna do práce. Cestou sní. Často podléhá snění a fantaziím. Něco vidí a už tomu ve své hlavě vymýšlí příběh. Tak to je i s Jess a Jasonem. To je mladý pár žijící ve vilce poblíž místa, kde vlak s Rachel na palubě vždy zpomaluje. Rachel vidí manžele a pojmenuje si je a oběma přiřkne vlastnosti, které si myslí, že dotyční mají. Jess se tedy stává mladou úspěšnou umělkyní, která je hýčkána svým manželem Jasonem. A oba žijí ve vilce s číslem patnáct v Blenheimské ulici. Jak je možné, že to Rachel ví? Hned v sousedství je vilka s číslem dvacet tři. Tam Rachel žila se svým manželem Tomem. Teď jsou rozvedeni. Rachel žije v podnájmu u kamarádky a na jejím místě se roztahuje Anna s malinkou Evie. To je Tomova dcera. Dítě, které mu Rachel nebyl schopná dát bylo důvodem k jejich rozchodu a proto Ráchel začala pít. Vlastně v opačném pořadí, ale to je jedno, neboť v konečném důsledku je to stejné. Rachel prostě zůstala sama se svou závislostí, smutkem i zlobou. Toma ovšem stále miluje a v opilosti mu telefonuje, píše e-maily a někdy se prostě objeví u jeho, jejich dveří. Tato skutečnost je Anně silně proti srsti a vyhrožuje Tomovi, že celou věc předá policii.
Jednu červencovou sobotu se opilá Rachel opět ocitne na nádraží ve Witney, tedy městečku, kde žijí Tom s Annou a Jess s Jasonem. A tehdy se ztratí Megan. Říkate si, krucinál, kdo je Megan? Ona totiž Rachelina Jess vůbec není Jess, ale Megan a její skvělý muž JAson je ve skutečnosti Scott a vůbec není skvělý. Takže Megan se ztratí a po několika dnesch se o její zmizení začíná zajímat policie. Do hledáčku se dostane i Rachel. Je však brána jako nespolehlivá svědkyně, díky své zálibě v oití. Rachel však ví, že něco ví. Zatím sice neví co, ale cítí, že se onu osudnou sobotu stala svědkem něčeho, co by mohlo Meganino zmizení vysvětlit. A tak pátrá na vlastní pěst.
Pak déšť odhalí Meganinu mrtvolu v nedalekém lese. Policie najednou řeší vraždu. Kdo by mohl chtít zabít tuto křehkou krásku a proč? Rachel rozplétá klubko lží a přetvářek a zjišťuje, že věřit nemůže opravdu nikomu, ani sama sobě. Zapomněl jsem říci, že Rachel je odhodlaná žena a její urputná povaha ji dovede k poznání, které sice vše vysvětlí, ale v Rachelině hlavě na dlouhou dobu zanechá strach a zmatek.