Jdi na obsah Jdi na menu
 


KEROUAC, Jack - Na cestě

18. 9. 2007

Manifest generace beatniků Ameriky 50. let minulého století, jejíž byl Kerouac průkopníkem. Kniha byla napsána v roce 1951, ale čekala na vydání celých dlouhých 6 let, pro svůj nestandartní slovník a také styl, jakým je napsána. Ostatně i způsob psaní byl velmi nestandartní. Kerouac vrazil několik desítek metrů dlouhou roli papíru do psacího stroje a psal, co mu přišlo na mysl. Během tří týdnů přenesl na papír zážitky ze svých cest napříč Amerikou. Převtěluje se do postavy mladého spisovatele Sala Paradise, který žije v New Yorku u tety. Na cestách ho doprovází nespoutaný, živočišný a spontánní Dean Moriarty. Ten pochází z Denveru, kam také vedly některé z jejich společných cest. Dean celý život hledá svého otce, starého Deana Moriartyho. Kniha nemá zápletku, ale děj je neustále v pohybu. Je to popis událostí, krajiny a lidí, které Den a Sal potkávají na svých cestách. Zatímco Dean je přirozenou autoritou a je každým obdivován a uznáván, Sal je spíše tichý a žije jakoby ve stínu Deana, kterého tolik obdivuje. Oba jsou nerozluční přátelé, jako ostatně byli i Kerouac a Neal Cassady, který byl předlohou pro postavu Deana. V jejich životech hraje roli i několik žen. Deanova přítelkyně Maryla, jeho žena Camilla a poté Inez nebo Salova chvilková známost Terry se svým synem Johnym, pak také Maryl, která však od něj uteče a nakonec Laura, do které se zamiluje a začnou spolu žít. Zatímco Sal se usadí, Dean opouští Camillu se dvěma dětmi i Inez, se kterou má také dítě a vydává se opět na cestu.

Kniha je reakcí na současný americký život. Vyjadřuje odpor k americkému snu, k tomu standartnímu šedivému a donekonečna se opakujícímu stereotypu. Vzpoura proti těmto věcem nutí člověka vydat se na cestu, ovšem cestu, která nikam nevede a nikde nekončí. Je to neustálé hledání, ale sama o sobě není cesta odpovědí. Stává se cílem. Život na cestě – na cestě bez cíle ...

Životní pouť Jacka Kerouaca ostatně o tomto vypovídá. Za svůj život vystřídal spousty zaměstnání, žil velmi nevázaně a nakonec předčasně zemřel na krvácení jícnových křečových žil, způsobené jeho alkoholismem (litr whiskey denně). Konec jeho života představuje jeho duševní, fyzický i morální úpadek. Přátelé se od něj odvrací a on zůstává se svou matkou. Smrt ho zastihla v St. Petersburgu na Floridě a pohřben je Lowellu, kde před smrtí koupil dům.

Otázkou zůstává, zda toto je ta správná Cesta ...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie


FacebookArchiv

Kalendář
<< červenec / 2018 >>